announcing

M-Prize Winners & Semi-Finalists

2016's distinguished young chamber ensembles

learn more

After reviewing over 170 applications from 13 countries, the M-Prize Screening Jury of internationally renowned artists invited 29 ensembles to compete in the live Semi-Final, Final, and Grand Prize rounds of competition. The Grand Prize round was livestreamed by Detroit Public Television and will be made available to PBS stations nationwide in fall 2016.

SENIOR STRINGS

Calidore String Quartet

$100,000 GRAND PRIZE
FIRST PLACE
Calidore String Quartet
Jeff Myers, Ryan Meehan, Jeremy Berry, Estelle Choi

Verona Quartet

SECOND PLACE
Verona Quartet
Jonathan Ong, Dorothy Ro, Abigail Rojansky, Warren Hagerty

Rolston String Quartet

THIRD PLACE
Rolston String Quartet
Luri Lee, Jeff Dyrda, Hezekiah Leung, Jonathan Lo

Omer Quartet

SEMI-FINALIST
Omer Quartet
Mason Yu, Erica Tursi, Jinsun Hong, Alexander Cox

Telegraph Quartet

SEMI-FINALIST
Telegraph Quartet
Joseph Maile, Eric Chin, Pei-Ling Lin, Jeremiah Shaw

Trio Karenine

SEMI-FINALIST
Trio Karenine
Fanny Robilliard, Louis Rodde, Paloma Kouider

SENIOR WINDS

Kenari Quartet

FIRST PLACE
Kenari Quartet
Bob Eason, Kyle Baldwin, Corey Dundee, Steven Banks

Donald Sinta Quartet

SECOND PLACE
Donald Sinta Quartet
Dan Graser, Zach Stern, Joe Girard, Danny Hawthorne-Foss

Axiom Brass

THIRD PLACE
Axiom Brass
Dorival Puccini, Jr.; Kristofer Hammond; Jacob DiEdwardo; Serdar Çizmeci; Kevin Harrison

Daraja Ensemble

SEMI-FINALIST
Daraja Ensemble
Grace Wang, Michael Homme, Michele Von Haugg, Samuel Fraser, Joshua Blumenthal

East End Quartet

SEMI-FINALIST
East End Quartet
Jonathan Wintringham, Myles Boothroyd, Matthew Amedio, Tyler Wiessner

Project Fusion

SEMI-FINALIST
Project Fusion
Dannel Espinoza, Matt Amedio, Michael Sawzin, Matt Evans

The Parhelion Trio

SEMI-FINALIST
The Parhelion Trio
Ashlee Miller, Sarah Carrier, Andrea Christie

SENIOR OPEN

Yarn/Wire

FIRST PLACE
Yarn/Wire
Ian Antonio, Laura Barger, Russell Greenberg, Ning Yu

Foundry

SECOND PLACE
Foundry
Andy Akiho, Ian Rosenbaum, Kenneth Salters, Kathryn Andrews, Mariel Roberts, Domenic Salerni, Samuel Suggs

Alfaia

THIRD PLACE
Alfaia
Gustavo Vicente D'Amico, Tareq Rantisi, Kirsten Lamb, Henrique Lara Eisenmann, Kenan Adnawi

Chrysali5

SEMI-FINALIST
The Chrysali5
Jeremy Kittel, Joshua Pinkham, Nathaniel Smith, Simon Chrisman, Quinn Bachand

Flutronix

SEMI-FINALIST
Flutronix
Allison Loggins-Hull, Nathalie Joachim, Joe Blaxx

Sandbox Percussion

SEMI-FINALIST
Sandbox Percussion
Victor Caccese, Jonny Allen, Ian Rosenbaum, Terry Sweeney

JUNIOR STRINGS

Chimera Quartet

FIRST PLACE
Chimera Quartet
Geneva Lewis, Cameron Alan-Lee, Emma Wernig, Tomsen Su

Vibrante Quartet

SECOND PLACE
Vibrante Quartet
Hannah White, Zachary Brandon, Freya Irani, Leevy Williams

Calliope Trio

THIRD PLACE
Calliope Trio
Karisa Chiu, Nathan Mo, Andrew Guo

Philadelphos Trio

SEMI-FINALIST
Philadelphos Trio
Torin Bakke, Rowena Bakke, Alice Zhang

JUNIOR WINDS

Nonamé Quintet

FIRST PLACE
Nonamé Quintet
Nicholas Ioffreda, Laura Michael, Alec Manasse, Michael Stevens, Steven Ekert

Precipice Saxophone Quartet

SECOND PLACE
Precipice Saxophone Quartet
Tina Uhrenbacher, Matthew Fowler, Ricardo Rangel, Abraham Martinez

KGT

THIRD PLACE
KGT
Maddy Deanne, Amer Hasan, Quincey Trojanowski

Breakneck Brass Quintet

SEMI-FINALIST
Breakneck Brass Quintet
Julian Garcia, Olivia Beuschel, Jonathan Parts, Karl Kirkpatrick, Michael Turner

JUNIOR OPEN

KDJ Trio

FIRST PLACE
KDJ Trio
Kameron Johnson, Donavon Johnson, Jonathon S. Muir-Cotton

The Percussion Scholarship Group

SECOND PLACE
The Percussion Scholarship Group
Allen Dai, Greg Phifer, Sui Lin Tam, Avi Gotskind, Angelica Lorenzo, Bella Villasenor

SCREENING JURY

Strings: Norman Fischer (Cellist and Faculty, Rice University), Toni-Marie Montgomery (Collaborative Pianist and Dean, Northwestern University), Chi-Chi Nwanoku MBE (Principal Double Bass, Orchestra of the Age of Enlightenment and Faculty, Royal Academy of Music), František Souček (1st Violinist, Zemlinsky Quartet), Steve Tenenbom (Violist, Orion String Quartet and Faculty, Curtis Institute of Music)

Winds: Mariam Adam (Former Clarinetist, Imani Winds), Chris Coletti (Trumpet, Canadian Brass), Richard Killmer (Oboist and Faculty, Eastman School of Music), Don Sinta (Saxophonist and Professor Emeritus, University of Michigan)

Open: Glenn Kotche (Drummer, Wilco and Percussionist/Composer), Nicole Miller (Multi-genre Flutist and Composer), Stephen Rush (Composer and Faculty, University of Michigan), Jeffrey Zeigler (Multi-genre Cellist and former Cellist, Kronos Quartet)